


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Zámky na dvere - Zadlabacie zámky
Zámky na dvere - Zadlabacie zámky
Zámok je integrovaný do dverí. K dispozícii sú valčekové zámky, v ktorých sa valec ukrýva po stlačení dverí pri zatváraní, závorové alebo závorové zámky. Pri kúpe zadlabávacieho zámku stojí za to skontrolovať, či je pri inštalácii do vonkajších dverí odolný voči poveternostným vplyvom. Ďalšou dôležitou otázkou je veľkosť zipsu. Zámok je možné použiť vo variante s predĺženým strmeňom.
Okrem tradičných zámkov dverí sú na trhu k dispozícii aj elektrické údery. Ide o zámky spolupracujúce s domácimi a video vrátnymi. Pokročilejšie modely majú funkciu zámky západky, vďaka ktorej je možné dvere otvoriť aj bez elektrického napätia, a funkciu pamäte - vďaka krátkemu impulzu senzor udrží stav otvorenia západky, kým sa dvere neotvoria. Niektoré elektrické údery sú vybavené kombinovaným zámkom a možnosťou otvárania cez bluetooth.
Dobrý zámok dverí je základom zabezpečenia bytu . Dverové zámky je možné rozdeliť niekoľkými rôznymi spôsobmi. Jednou z nich je rozdelenie podľa spôsobu otvárania:
- zámok na kľúč, ako naznačuje názov, sa zatvára a otvára kľúčom, ktorý je pripevnený k zámku;
- Uzamykateľný zámok sa používa v dverách do kúpeľne a na toalete. Umožňuje vám zavrieť dvere zvnútra pomocou gombíka na štítku;
- vo dverách miestnosti, tzv ekonomické zámky, ktoré sa otvárajú iba pomocou držadla a nemajú žiadne ďalšie zámky;
- zámok s patentovou vložkou vyžaduje použitie špeciálnej zámkovej vložky, ktorá sa zvyčajne upevňuje jednou skrutkou.
Dverový zámok s zadlabacím valcom
Vo dverách sú namontované zadlabacie zámky. Vďaka tomu je možné inštalovať držadlá do rôznych typov dekoratívnych vývesných štítov. Zadlabacie zámky majú západku, ktorá sa aktivuje polovičným pootočením rukoväte, alebo skrutku, ktorá sa aktivuje kľúčom. Medzi externé zámky patrí okrem iného mechanizmy so zámkom vo dverách kúpeľne a WC.
Ďalším typom zámkov sú povrchové zámky. Sú namontované na povrchu dverí a poistná skrutka vstupuje do špeciálnej blokády, ktorá je namontovaná na ráme. Nevýhodou povrchových zámkov je ich nízka odolnosť voči sile, preto by mali byť doplnkom zadlabávacích zámkov. Samozrejme, ak sú dvere príliš tenké a nie je možné do nich nainštalovať zadlabávací zámok, zostáva použiť povrchový zámok.
Výhody viacbodových zámkov
Viacbodové zámky sú zďaleka najspoľahlivejším typom zamykania. Hovorí sa im aj box. Otočenie jedného kľúča má za následok zatvorenie v niekoľkých bodoch. Tento typ zámku najlepšie funguje s plnými dverami. Viacbodové dverné zámky sú k dispozícii v rôznych verziách. Jeden z nich má viditeľnú skrutku a ďalšie tri uzatváracie body. Druhý typ viacbodových zámkov má kovový kryt a päť alebo šesť uzamykacích bodov. Takéto riešenie poskytuje vyššie estetické hodnoty a tiež sa jednoduchšie inštaluje.
Viacbodové zámky sa skladajú z niekoľkých základných častí:
- predná doska je namontovaná na ráme dverí,
- závora, tj pohyblivá časť zámku, vstupuje do otvoru v prednej doske a zamyká dvere,
- predná časť zámku je tzv čelo,
- Prvkom, ktorý uvádza skrutku do pohybu, je západka umiestnená na boku zámku.