- Štítky blogu



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Energeticky efektívny dom - aké riešenia zvoliť?
Obsah:
- Mechanická ventilácia
- Vykurovanie tepelným čerpadlom
- Fotovoltaická inštalácia
Mechanická ventilácia
Novo navrhnuté budovy v energeticky úspornom štandarde musia byť vybavené mechanickým vetraním s rekuperáciou tepla. Dôvodom je skutočnosť, že tieto zariadenia sú vzduchotesné, a preto bude prísun čerstvého vzduchu do budovy ťažký. Nedostatok správneho vetrania sa prejavuje zvýšenou vlhkosťou, ktorá sa prejavuje kondenzáciou vody na oknách, parapetoch alebo v rohoch konštrukcie. Na udržanie stálej výmeny vzduchu môžete pravidelne otvárať okná a vetrať - vtedy sa však generujú tepelné straty - alebo vetrať pomocou modernej klimatizačnej jednotky.
Typický mechanický ventilačný systém pozostáva z vetracej jednotky , siete prívodných a výfukových potrubí, sacích a výfukových potrubí a difúzorov, ktoré distribuujú alebo odstraňujú použitý vzduch z miestností. Potrubia môžu byť vyrobené z pozinkovaného oceľového plechu alebo z umelých materiálov, napr. PE -HD - tieto sú stále obľúbenejšie. Výhodou plastových rúr je, že môžu byť zapustené do poteru, takže nezasahujú do obytného priestoru. Vetranie poskytuje čerstvý, čistý a filtrovaný vzduch v miestnostiach, čo je dôležité, ak sú medzi členmi domácnosti alergickí ľudia.
Zámerne spomínam vykurovanie energeticky efektívneho domu tepelným čerpadlom kvôli dvom dôležitým problémom. Prvým je systém, ktorý využíva obnoviteľnú energiu z vody, zeme alebo vzduchu. Druhý problém je bezúdržbový, dom poháňaný tepelným čerpadlom nevyžaduje náš zásah - okrem nastavenia teploty vykurovacej vody. Túto operáciu je však možné vykonať aj pomocou nástenného termostatu. V takom prípade termostat zaistí, aby teplota v reprezentatívnej miestnosti dosiahla nastavenú hodnotu , napríklad 21 ° C. Potom sa zdroj tepla vypne a čaká, kým teplota opäť klesne o niekoľko stupňov.
V bytovej výstavbe dominujú vzduchové čerpadlá , ale ani tu nič nebráni vo výbere pozemného čerpadla . Takémuto výberu by však mal predchádzať geologický prieskum zeme, umožní odhadnúť tepelnú kapacitu zeme, a teda - veľkosť horizontálneho výmenníka alebo hĺbku a počet zemných sond. Budova energeticky úsporné určite bude dominovať tepelné čerpadlo je s nízkou spotrebou energie, teda 4-8 kW - ale výber a potvrdiť energetickej náročnosti budovy, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou každého stavebného projektu.
Energeticky efektívny dom je taký, ktorý maximálne získava energiu z obnoviteľných zdrojov . K takémuto riešeniu patrí fotovoltaická inštalácia, vďaka ktorej je možné vyrábať elektrickú energiu a vypúšťať jej prebytok do siete. Typická fotovoltaická inštalácia pozostáva z fotovoltaických panelov s katalógovým výkonom 300-360 Wp, invertora a zariadení na ochranu pred prúdom. Invertor je zariadenie zodpovedné za premenu jednosmerného prúdu na striedavý, tj. Ten, ktorý sa nachádza v našich domácich zásuvkách.
Fotovoltaiku môžeme vykonávať na streche, ak máme priaznivý sklon strechy na juh, alebo na zemi. V prípade pozemnej inštalácie musíte mať okolo domu primeraný priestor, musí byť tiež nezatienený . Každé tienenie dopadajúce na časť fotovoltaického zariadenia môže znížiť účinnosť celého systému až o 40%. Vďaka fotovoltaickej inštalácii sa môžeme stať čiastočne nezávislými na predajcovi energie - čiastočne preto, že skladovanie vyrobenej energie je stále nákladné riešenie. Aby sme dosiahli tento cieľ, použijeme hybridné invertory so vstavaným zásobníkom energiealebo olovené batérie na vonkajšie použitie. Napriek tomu v blízkej budúcnosti môžeme očakávať pokles cien takýchto batérií, čo sa premietne do väčšej popularity domáceho skladovania energie.