- Štítky blogu



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Protipožiarny dom - čo je potrebné?
Čo je najčastejšou príčinou požiaru?
Podľa štatistík Hlavného veliteľstva Štátnej hasičskej služby v rokoch 2000-2020 bolo jednou z hlavných príčin požiarov v domácnostiach elektroinštalačný bax a chybné elektrické spotrebiče. Predstavujú približne 20% príčin všetkých požiarov v príslušnom období a tento koeficient zostáva na konštantnej, veľmi vysokej úrovni. To znamená, že zastaraná elektrická inštalácia, ktorá je každoročne vystavená rastúcemu zaťaženiu (počet elektrických zariadení v našich domácnostiach sa zvyšuje), môže byť prvým článkom zodpovedným za požiar.
Za tie roky sa to isté stane s novými elektroinštaláciami, pretože životná úroveň v našich domácnostiach sa zvyšuje a bude v nich stále viac elektrických zariadení - nemusíte sa dostávať ďaleko, viď. Fotovoltaické inštalácie do domácnosti .
Takýto materiál musí nielen chrániť priestory pred tepelnými stratami v zime, vykurovaním budovy v lete, škodlivými účinkami vonkajšieho hluku, ale aj pred ničivou silou ohňa.
Aké materiály sú ohňovzdorné?
Z množstva stavebných materiálov na trhu je len hrsť vhodná na dlhšiu konfrontáciu s ohňom.
Medzi nehorľavé patria: celulóza, minerálna vlna a PUR pena. V prípade celulózy ( izolácia z celulózových granúl ) bude tento materiál počas požiaru uhlie na povrchu pri veľmi nízkej teplote (pod 100 ° C), čo spomaľuje šírenie ohňa v izolácii.
Podobne je PUR pena, otvorená aj uzavretá, klasifikovaná ako samozhášavý a spomaľujúci horenie. Polyuretánová pena však uvoľňuje toxický kyanovodík, ktorý je škodlivý pre ľudí v blízkosti horiacich materiálov.
Voliteľne môžeme na trhu nájsť tvrdý PIR polystyrén , ktorý je možné použiť na izoláciu fasády budovy. Samotný materiál sa vyznačuje vysokou požiarnou odolnosťou.
Pokračujeme, zostane nám minerálna vlna. Na trhu sú však dva druhy vlny - sklenená vlna a minerálna vlna. Aj keď sú obe retardéry horenia a majú dobré akustické vlastnosti, líšia sa niekoľkými spôsobmi. Pokiaľ ide o požiarnu odolnosť , minerálna vlna poskytuje vyšší komfort - odoláva až 1 000 ° C, na rozdiel od sklenej vlny , ktorej maximálna teplota je 600 - 700 ° C.
Z tohto dôvodu izolácia z kamennej minerálnej vlny (najvyššia trieda reakcie na oheň A1) prispieva k zlepšeniu úrovne požiarnej bezpečnosti v budovách a súčasne predstavuje bezpečnú protipožiarnu bariéru.
Ak chceme získať dom s vysokou požiarnou odolnosťou, zvolme nasledujúce materiálové riešenia:
- dom zateplený polystyrénom PIR;
- dom zateplený minerálnou vatou - strešná priečka zateplená aj vlnou;
- dom zateplený minerálnou minerálnou vatou - strešná priečka izolovaná nástrekom PUR penou alebo celulózovým granulátom.
Stojí za to pamätať na požiarnu odolnosť, keď existuje požiadavka na vytvorenie protipožiarnej priečky. Táto norma platí najmä pre nové obytné budovy, ak sú umiestnené priamo na hranici pozemku . Ak na takéto riešenie získame súhlas, potom zo susedovej strany musí byť na celom povrchu protipožiarna stena s príslušnou triedou požiarnej odolnosti.